Prawidłowe skracanie płytki paznokcia

Prawidłowe skracanie paznokci?

Jak to właściwie jest? Obcinamy na prosto czy na okrągło?

W naszych gabinetach podologicznych w Szczecinie i Koszalinie najczęściej spotykamy się z obcinaniem „na okrągło”. Niestety, jednym się udaje i nie przysparza to trudności, a drugim (w większości przypadków) już nie do końca i efektem jest wrastanie paznokcia oraz pojawianie jest stanu zapalnego.

Zatem jak powinniśmy skracać paznokcie? Prawidłowo jest wtedy, kiedy kierujemy się naturalnym kształtem płytki, według linii wyznaczającej granice między łożyskiem i wolnym brzegiem. Drugim ważnym elementem jest nieskracanie płytki paznokciowej u stóp zbyt krótko. Zaleca się pozostawienie ok. 1 – 2 mm wolnego brzegu, w celu uniknięcia nadwrażliwości i bolesności okolicy hyponychium (błonka z tkanki miękkiej, która leży tuż pod wolną częścią paznokcia).

Nie zaleca się zbyt głębokiego wycinania i/lub podcinania bocznych brzegów paznokcia. To najczęstszy błąd pielęgnacyjny, zwłaszcza kiedy postępowanie jest systematyczne i długotrwałe. Prowadzi to do wykształcenia paznokcia rurkowatego, a przy dodatkowo sprzyjających warunkach jakimi są: ciasne/za małe buty, nadpotliwość czy przerośnięte wały paznokciowe, staje się przyczyną wrastania.

Z doświadczenia polecam w większości przypadków skracać paznokcie jednak  „na prosto”. Będzie to bezpieczniejsza opcja i niekiedy prostsza. Ważne jest, aby zaokrąglić na koniec boki paznokcia pilniczkiem by nie doprowadzić do przerwania ciągłości naskórka i wrastania. Oczywiście, zdarza się, że skrócenie na prosto będzie tylko utrudniać funkcjonowanie, wtedy wręcz wskazane jest skrócenie paznokci „na okrągło”, pamiętając jednak by nie zrobić tego zbyt głęboko. Każdy człowiek posiada inną budowę stopy, inny kształt łożyska, dlatego ważne jest, by indywidulanie podejść do kwestii skracania paznokci. Podolodzy chętnie udzielają informacji i pokazują jak prawidłowo obcinać paznokcie. Warto zgłosić się na wizytę, dodatkowo warto zapamiętać, że już od najmłodszych lat można uczyć się prawidłowego obcinania paznokci. W przyszłości zapobiegnie to wrastaniu ich wrastaniu.  Im szybciej nauczymy się prawidłowo skracać płytkę paznokci, tym mniej będziemy mieć problemów z wrastaniem.

Zabierając się za skracanie paznokci, warto zwrócić uwagę czym będziemy obcinać płytkę paznokcia. Nożyczki są bardzo popularnym wyborem, jednak nie są szczególnie polecane przez specjalistów. Najlepszym wyborem będą cęgi do tego przeznaczone. Mają one większą siłę i nie będą wyginać płytki w każdą stronę, czasem ją krusząc jak w przypadku nożyczek (częsty problem). Szczególnie ważnym elementem jest również skracanie płytki małymi cięciami. Nie powinno się od razu za jednym użyciem cęgów obciąć całego paznokcia, wręcz przeciwnie. Małe cięcia po długości płytki cęgami będą dużo delikatniejsze dla płytki niż łapanie jej na jeden raz. Wtedy najczęściej dochodzi do ukruszenia czy rozdwojenia płytki, niekiedy do zbyt głębokiego skrócenia jej po bokach, co w konsekwencji doprowadza do wrastania.

Na wizytę kontrolną, w celu nauczenia się prawidłowego skracania paznokci zapraszamy Pacjentów w każdym wieku – od najmłodszych po starszych, którzy wcześniej nie zdawali sobie nawet sprawy z tego, że mogą źle obcinać paznokcie.