Rekonstrukcja płytki paznokciowej

Rekonstrukcja płytki paznokciowej polega na odbudowaniu brakującego kawałka płytki paznokciowej specjalną masą, która po zastygnięciu przywraca naturalny kształt paznokcia. W jakich sytuacjach warto zdecydować się na zabieg rekonstrukcji paznokcia?

Wskazania:

  • Uraz mechaniczny (uderzenie, kopnięcie, ścisk w bucie)
  • Onycholiza (odklejenie się płytki paznokciowej od łożyska)
  • Paznokcie kruche i łamliwe, przy czym rozdwajające się
  • Chirurgiczne usunięcie płytki paznokciowej
  • Zanik paznokcia, dystrofie paznokciowe
  • Krwiaki podpaznokciowe
  • Wrastające paznokcie
  • Powikłania po infekcjach grzybiczych
  • Choroby dermatologiczne, np.: łuszczyca

 

W przypadku onycholizy istotne jest usunięcie uszkodzonej części płytki paznokcia, ponieważ umożliwia to dokładne oczyszczenie przestrzeni podpaznokciowej z mas rogowych utrudniających odrastanie i będących potencjalną pożywką dla drobnoustrojów. Rekonstrukcję paznokcia przeprowadzić można również w przypadku paznokci po ingerencjach chirurgicznych, kiedy paznokieć dopiero odrasta lub gdy po zabiegu zostaje zdeformowany. Poprzez rekonstrukcje można także rozumieć wzmocnienie paznokcia odpowiednią masą. Gdy paznokcie są kruche i łamliwe, pokrywając je materiałem poprawiamy ich wygląd oraz komfort pacjenta. Niekiedy płytka łamie się w kierunku macierzy, w takim przypadku, również zabezpieczenie paznokcia odpowiednią masą może przynieść pozytywny efekt. Masa pozostaje na płytce do czasu zrośnięcia starego i pękniętego paznokcia a tuż za nią odrasta nowy nieuszkodzony paznokieć.

Podczas rekonstrukcji wypełniamy ubytek i przykrywamy tym samym łożysko uszczelniając płytkę paznokciową. Zapobiega to namnażaniu się drobnoustrojów, które mogą wywołać trudne w leczeniu infekcje. Należy zaznaczyć, iż materiały stosowane do rekonstrukcji nie są materiałami używanymi w gabinetach pedicure czy kosmetycznych, ponieważ te nie zawierają w składzie substancji działających grzybobójczo, grzybostatycznie, bakteriostatycznie i bakteriobójczo. Trzeba jednak pamiętać o tym, że zabieg rekonstrukcji wykonuje się raz na 3 – 4 tygodnie i trzeba go powtarzać. Terapia dobierana jest indywidualnie, niekiedy wystarczy jedna wizyta. W przypadkach zaawansowanych może być konieczne kilka wizyt u podologa. Proces wzrostu płytki paznokciowej u stóp jest wolniejszy niż u rąk, należy założyć, że zrośnięcie całkowite płytki zajmuje 8 – 12 miesięcy, a czasem dłużej. Rekonstrukcja chroni łożysko, jednak wraz ze wzrostem paznokcia przesuwa się. Nieregularne wymienianie mas do tego przeznaczonych może prowadzić do zakażeń grzybiczych lub bakteryjnych.

Na wizycie u podologa przed przystąpieniem do zabiegu rekonstrukcji, płytka paznokciowa jest oczyszczana, podobnie jak łożysko. Następnie podolog wybiera materiał z jakiego wykona rekonstrukcje. Na rynku dostępnych jest wiele metod i technik rekonstrukcji, m.in.: masy, żele światłoutwardzalne, akryl, technika fiberglas, pełna proteza paznokcia. Wszystkie te materiały umożliwiają nadanie odpowiedniego kształtu płytce. Zabieg jest całkowicie bezbolesny i umożliwia pomalowanie płytki po. Latem zabieg ten jest niekiedy zbawieniem, daje pewność siebie i piękny, estetyczny wygląd paznokci.

W przypadku onycholizy istotne jest usunięcie uszkodzonej części płytki paznokcia, ponieważ umożliwia to dokładne oczyszczenie przestrzeni podpaznokciowej z mas rogowych utrudniających odrastanie i będących potencjalną pożywką dla drobnoustrojów.

Rekonstrukcję paznokcia przeprowadzić można również w przypadku paznokci po ingerencjach chirurgicznych, kiedy paznokieć dopiero odrasta lub gdy po zabiegu zostaje zdeformowany.

Poprzez rekonstrukcje można także rozumieć wzmocnienie paznokcia odpowiednią masą. Gdy paznokcie są kruche i łamliwe, pokrywając je materiałem poprawiamy ich wygląd oraz komfort pacjenta. Niekiedy płytka łamie się nam w kierunku macierzy, w takim przypadku, również zabezpieczenie paznokcia odpowiednią masą może przynieść pozytywny efekt. Masa pozostaje na płytce do czasu zrośnięcia starego i pękniętego paznokcia a tuż za nią odrasta nowy nieuszkodzony paznokieć.