Wizyta u podologa rozpoczyna się wywiadem na temat stanu zdrowia, trybu życia, nawyków oraz sposobu pielęgnacji stóp. Następnie odbywa się badanie przedmiotowe, czyli dokładne obejrzenie stóp. Na tym etapie podolog jest w stanie określić stan stóp i przygotować plan terapii; jeżeli pojawiają się wątpliwości należy wykonać dodatkowe badania specjalistyczne. Po dokładnym wywiadzie i sprawdzeniu stanu stóp, podolog może stwierdzić konieczność diagnostyki u fizjoterapeuty lub wizyty u konkretnego lekarza. W zależności od przypadku, owa wizyta kończy się na konsultacji bądź zabiegu podologicznym. Bynajmniej, jedno nie wyklucza drugiego. Niektóre badania należy wykonać jak najszybciej bez ingerencji podologicznej, natomiast są takie, która można wykonać już po zabiegu podologicznym. Każdy przypadek jest inny i do każdego należy podejść indywidualnie.
Kiedy pojawić się na wizycie u podologa?
1. Kiedy tylko zaczyna nas coś niepokoić: paznokieć zmienił kolor, na podeszwie pojawia się zgrubienie, skóra jest bardzo sucha, pięty zaczynają pękać, zaczynamy czuć nieprzyjemny zapach po wyjęciu stóp z obuwia, itd.
2. Kiedy zaczyna boleć – możliwe, że wcześniej nie zwrócimy uwagi, że coś się zmieniło i nie pojawimy się w gabinecie przed pojawieniem się bólu, wtedy nie warto czekać aż problem sam się rozwiąże. Kiedy zaczynamy odczuwać ból może to oznaczać już stan zapalny, którego nie powinno się ignorować, bo w skutkach może nieść za sobą poważne rezultaty.
3. Kiedy chcemy zaczerpnąć informacji na temat odpowiedniej pielęgnacji stóp i poprawić komfort życia.
Warto zapamiętać: Lepiej zapobiegać niż leczyć.
Jednym z powodów, dla którego pacjenci wolą ukrywać stopy i nie podejmować żadnych czynności, żeby sobie pomóc jest uczucie wstydu. To chyba jedna z najczęściej spotykanych odpowiedzi, kiedy pytamy „czemu nie przyszedł Pan/i wcześniej”. Niestety nie przynosi to niczego dobrego, niekiedy w konsekwencji unikania wizyty u podologa dochodzi do rozwijania się poważnych zmian w obrębie stopy.
Najważniejszym elementem pracy podologa jest profilaktyka. Odpowiednia wiedza na temat dbania o stopy pozwoli utrzymać je jak najdłużej w jak najlepszym stanie. Dlatego na wizycie, poza samym zabiegiem podologicznym, można dowiedzieć się np.:
– jak często i prawidłowo skracać paznokcie,
– co jaki czas należy złuszczyć martwy naskórek,
– jakich preparatów i po jaki sprzęt sięgać w domu,
– jak prawidłowo dobierać pielęgnacje,
– jak zabezpieczać stopy przed otarciami i odparzeniami,
– jakie obuwie wybierać, czym się kierować w doborze obuwia.
Sam zabieg podologiczny może przybierać różne formy. Może być to klasyczny zabieg pedicure, polegający na skróceniu płytki paznokciowej, obrobieniu skórek wokół, usunięciu zrogowaciałego naskórka, wygładzeniu skóry frezarką i wmasowaniu kremu nawilżającego. A może być to również opracowanie paznokci grzybiczych lub urazowych, terapia z brodawkami wirusowymi (HPV), korekcja wrastających i/lub wkręcających paznokci. Dlatego każdy pacjent jest traktowany indywidualnie, w zależności od tego co w danym momencie stanowi problem. Na początek, każdemu polecam umówienie się na konsultację podologiczną.