Zabieg podologiczny – pedicure medyczny a kosmetyczny

Pedicure jest zabiegiem pielęgnacyjnym, podczas którego skracamy paznokcie u stóp, pozbywamy się zrogowaciałego naskórka i poprzez odpowiednie preparaty odżywiamy i regenerujemy skórę. Jest to zabieg, który przynosi natychmiastową ulgę oraz przywraca stopom estetyczny wygląd.
W ofercie gabinetu podologicznego często zabieg pedicure występuje pod różnymi nazwami. Może być to zabieg podologiczny, pedicure medyczny, pedicure leczniczy ale również pedicure kosmetyczny. Nasuwa się pytanie, czym ten ostatni różni się od pozostałych?

Pedicure kosmetyczny dedykowany jest osobom, które nie borykają się z większymi problemami na stopach. Zabieg ten polega na odświeżeniu stóp. Skupia się on na skróceniu i opracowaniu płytki paznokciowej oraz złuszczeniu zrogowaciałego naskórka przy pomocy frezarki (czasem pilników papierowych).

Pedicure medyczny/leczniczy, który najczęściej wykonywany jest w gabinetach podologicznych, polega prawie na tym samym co pedicure kosmetyczny, ALE… przy użyciu specjalistycznych narzędzi. Tu samo skrócenie paznokci i wyfrezowanie podeszw nie wystarczy. Na ten zabieg najczęściej decydują się osoby, którym doskwiera pewien dyskomfort (m.in.: wrastające paznokcie, modzele, odciski, popękane pięty, paznokcie grzybicze). Pedicure medyczny polecany jest także diabetykom, osobom z RZS, przy wadach stóp.

Kto powinien korzystać z pedicure medycznego?
• Diabetycy (stopa cukrzycowa)
• Osoby z miażdżycą tętnic kończyn dolnych, żylakami
• Kobiety w ciąży (zmagające się ze zrogowaceniami i suchymi popękanymi piętami).
• Sportowcy (częste urazy mechaniczne prowadzą do krwiaków, otarć, pęcherzy, warto wiedzieć jak dbać i jak zabezpieczać stopy w butach sportowych).
• Osoby zmagające się z otyłością (przeciążenia na stopach mogą prowadzić do bolesnych modzeli i głębokich pęknięć na piętach).
• Osoby starsze (szczególnie obciążone chorobami przewlekłymi oraz takie, dla których schylanie i samodzielne dbanie o stopy sprawia trudność).
• Osoby zmagające się z wadami stóp (płaskostopie, paluch koślawy, RZS, osoby chorujące na choroby neurologiczne).

Na czym polega zabieg?
1. Na początku wizyty zostaje przeprowadzony wywiad oraz badanie przedmiotowe stóp (podolog dokładnie ogląda paznokcie i stopy).
2. Następnie podolog przystępuje do zabiegu, zaczynając od paznokci. Skraca je, wyrównuje i szlifuje płytkę.
3. Kolejnym krokiem jest opracowanie skórek i oczyszczenie wałów okołopaznokciowych.
4. Po opracowaniu paznokci, czas zając się zmianami hiperkeratotycznymi – usunięcie wszelkich odcisków, modzeli, stwardniałego naskórka.
5. Kolejnym etapem zabiegu jest wygładzenie skóry za pomocą frezarki i odpowiednich kapturków ściernych.
6. Na koniec podolog dobiera odpowiednie preparaty do danej skóry i je aplikuje wykonując delikatny masaż.

Zabieg jest całkowicie bezbolesny. Trwa od 45 do 90 minut w zależności od stanu stóp. Po zabiegu skóra stóp jest gładka, miękka i odżywiona, a w miejscach po hiperkeratozach pacjent odczuwa ulgę. Pedicure należy powtarzać regularnie co 4 – 6 tygodni. Przy braku systematyczności trudno uzyskać oczekiwany rezultat. Przywrócenie dobrej kondycji stóp i paznokci niekiedy będzie wymagało kilku wizyt u podologa.