Zabieg obcięcia paznokci polega na opracowaniu płytki paznokciowej i obrąbka naskórkowego. Opracowanie płytki paznokciowej skupia się na skróceniu jej i oszlifowaniu. Zabieg powinno powtarzać się w zależności od szybkości wzrostu paznokci licząc od 3 do 6 tygodni.

opracowanie płytki paznokciowej SzczecinSkracanie paznokci odbywa się za pomocą specjalistycznych cęgów, zgodnie z naturalnym kształtem płytki. Wolny brzeg nie powinien przekraczać 1 mm; za krótko obcięte paznokcie zwiększają ryzyko wystąpienia nadwrażliwości w tym miejscu. Płytka paznokciowa nie może być też zbyt długa, ponieważ może doprowadzić do dyskomfortu i dolegliwości bólowych. Nie zaleca się wycinania brzegów bocznych, gdyż konsekwencją może być zawijanie się paznokcia w rurkę lub jego wrastanie. Ważnym jest, by nie zostawiać ostrych krawędzi po skracaniu płytki; należy lekko zaokrąglić krawędzie wolnego brzegu.

Kolejnym etapem zabiegu jest oszlifowanie płytki paznokciowej, w celu wyrównania i wygładzenia powierzchni paznokcia. Przy tej czynności podolog posługuje się frezarką i specjalnymi frezami przeznaczonymi do tego typu działania. Przy użyciu konkretnych frezów podolog opracowuje obrąbek naskórkowy, potocznie zwany skórkami oraz wały okołopaznokciowe, pozbywając się zgromadzonych w nich mas rogowych. Dzięki odpowiednim preparatom podolog może delikatnie oczyścić wały, nie drażniąc przy tym skóry. Na koniec przy pomocy sondy podologicznej oczyszcza wały z rogowaceń i zanieczyszczeń, które zbierają się również pod wolnym brzegiem płytki paznokciowej. Po oczyszczeniu paznokci z pyłu zostaje zaaplikowany odpowiedni preparat regeneracyjny w zależności od potrzeb pacjenta.

Obcięcie paznokci ⭐⭐⭐⭐⭐

Ocena 5/5
Głosów 24