Modzele to ogniska hiperkeratotyczne o żółtawym zabarwieniu i zwykle kolistym lub owalnym kształcie. Mogą też przybierać podłużny kształt – przebiegając wzdłuż linii papilarnych. Nie posiadają rdzenia, mają charakter bardziej powierzchowny niż odciski i są bardziej „rozlane”.

usuwanie modzeli w SzczecinieModzele powstają w wyniku przewlekłego obciążenia w danym miejscu, spowodowanego zaburzeniami chodu, deformacjami anatomicznymi w obrębie stopy lub nieodpowiednim obuwiem. Częściej występują u kobiet, co ma związek z rodzajem preferowanego obuwia i predyspozycjami anatomiczno-fizjologicznymi. Najczęstszą lokalizacją modzeli jest przodostopie – okolice głów kości śródstopia, na grzbietowych powierzchniach stawów palców i na krawędziach pięt. Modzele uciskając na zakończenia nerwowe mogą powodować dyskomfort czy charakterystyczny piekący ból. Najczęstszą przyczyną powstawania modzeli są wady stóp, dlatego bardzo ważna jest profilaktyka deformacji stóp – wygodne, dobrze dobrane obuwie, korekcja ewentualnych wad postawy lub wad anatomicznych stóp.

W przypadku takich zrogowaceń jak modzele czy odciski procedura wygląda następująco: podolog używa skalpela i dłutek, a następnie wygładza powierzchnię skóry. Po zabiegu istotne jest odpowiednie odciążenie miejsc, w których powstają odciski czy modzele. Służą temu indywidualne wkładki.

Usunięcie modzeli ⭐⭐⭐⭐⭐

Ocena 5/5
Głosów 19